Lemniskáta – život bez bariér, o.p.s. je nestátní neziskovou organizací na Praze 2, která provozuje chráněné pracoviště pro lidi s mentálním, fyzickým či psychickým postižením. Výrobním programem jsou papírenské výrobky.
Základní myšlenkou chráněného pracoviště je umožnění a zachování pracovních příležitostí lidem s handicapem v chráněném, ale přitom tvůrčím a vnitřně svobodném prostoru. Usilujeme o to, aby zde naši zaměstnanci nacházeli své sebepotvrzení v práci, získávali nové manuální a sociální dovednosti, ale zároveň cítili, že jsou součástí skupiny lidí, která má na zřeteli individuální potřeby každého jednotlivce a přitom spolu tvořili celistvé společenství.
Tým lidí, kteří se spolupodílí na chodu chráněného pracoviště se hlásí k základnímu lidskému právu člověka žít v takových podmínkách, které mu umožní rozvinout své kvality a naplnit svůj život smyslem. Naši společnou práci vedeme tak, aby každý z nás bez rozdílu mohl dál rozvíjet své schopnosti a možnosti, díky kterým se může smysluplně uplatnit a naší společnosti tím darovat to nejlepší ze sebe.

Organizace vznikla na základě impulsu Městské části Prahy 2 a je v provozu od dubna roku 2011. Slavnostním otevřením, které se konalo 14. června 2011, jsme oficiálně zahájili provoz. Svou účastí nás podpořilo mnoho lidí a celou akci podpořil a s humorem provázel Jaroslav Dušek.
Naše pracovní prostory se nacházejí na pražských Vinohradech, jsou zcela bezbariérové a pracovní místa jsou uzpůsobena k zaměstnávání osob s postižením.
Od svého založení je chráněné pracoviště Lemniskáta členem Spolku pro léčebnou pedagogiku a sociální terapii v ČR, který si klade za cíl vzájemnou spolupráci na poli sociální terapie a pedagogiky, celoživotní studium a vědomou práci a obohacování se životními a profesionálními zkušenostmi svých členů.
Členové spolku bez výjimky vycházejí z anthroposofického pohledu na člověka (řec. anthrópos-člověk, sofia-moudrost). Základem veškeré práce je vědomí toho, že každý člověk je nenahraditelnou bytostí, která právě svou jedinečností obohacuje lidské společenství. Pojem postižení se ve světle tohoto pohledu stává relativním, stejně jako pojem terapeut.