About Lemniskata

Lemniskata – life without barriers, NGO is a non-governmental non-profit organisation in Prague 2, running a sheltered workplace for people with mental, physical or psychic handicap. We mainly produce paper products.

The main idea of the protected workshops is enabling and preservation of working opportunities in a sheltered, but at the same time creative and internally free space. Our goal is for our employees to find self-security in their work and to gain new manual and social skills while feeling as a part of a group of people who are respecting their individual needs while creating a whole community.

The team of people participating in running the organisation agrees with a basic human right to live in such conditions which are enabling him to grow his qualities and fill his life with a purpose. We direct our collective work so that each of us without difference can further cultivate his abilities, thanks to which he can be a meaningful part and give our society the best of himself.

Společná fotografie

The organisation was founded based on an impulse from the Prague 2 municipal office and has been operating since April 2011. Its operation has officially stared on June 14 2011 with a celebratory opening which has been widely supported and, with his typical humour, presented by Jaroslav Dušek.

Our working spaces are located in Prague Vinohrady, they are completely barrier-free and adapted for employing handicapped people.

Since its founding, Lemniskata has been a member of the Society of healing pedagogics and social therapy in Czech Republic, whose aim is cooperation in the healing pedagogics and social therapy field, whole-life study, mindful work and growing through life and professional experiences of its members.

Two-step internal organization

Production workshop

The main workshop has been working since spring 2011 and at this moment is employing 16 handicapped people. (state April 2020) These are, with their assistants´ help, mostly making specific Waldorf/Steiner school exercise books, hand-bound notebooks, paper bags, cards etc.

Art workshop

Artistic workshop has been working separately since autumn 2013. At the moment, the artistic workshop is a place where newcomers, slowly and with help of individual assistance, gradually adapt to our working rhythm and collective. It currently employs 2 handicapped people and one assistant. Together they work on hand printing and other decorating.

School excursions

Since 2012 we have been running a school excursions program – BREAKING BARRIERS, a program connecting our sheltered workshop with public and providing encountering of various social groups together with experiencing creative work.

Employees

Andrea Slováková

Andrea Slováková

EN - vedoucí umělecké dílny

EN - Polygrafie Praha – obor reprodukční grafik
Pražská fotografická škola (3-leté večerní studium)
Praxe v grafických studiích a ateliérech
Praxe s mládeží ve volnočasových aktivitách

Vlasta Urbanová

Vlasta Urbanová

ředitelka, fundraising

Absolventka UJEP, Pedagogická fakulta Ústí nad Labem
Lektorka programu Jeden svět na školách - Společnost člověk v tísni
Činná v neziskové organizaci Anaon
Absolvovala studia Metodik prevence sociálně-patologických jevů na UK Praha a Výchovné poradenství na TU Liberec

Helena Palečková

Helena Palečková

asistentka na dílně

Absolventka střední ekonomické školy
Teď v důchodu
Předtím dlouholetá bankovní úřednice
Absolventka rekvalifikačního kurzu na sociálního pracovníka pro lidi se zdravotním postížením

Andrea Koutná

Andrea Koutná

zástupkyně ředitelky ve věcech personálních, asistentka

Roční výměnný studijní pobyt v USA, ESF MÚ Brno
Obchodní podnikání, marketingová specialistka v komerční sféře
Akademia TABOR – studium sociálně-umělecké terapie a léčebné pedagogiky a studium arteterapie

 

Petr Hirsch

Petr Hirsch

správa e-shopu a vše kolem počítačů

Petr pochází ze Dvora Králové nad Labem odkud vyrazil v červnu 2010 na pěší pouť do Santiaga de Compostela a zastavil se až po 16000 km v Jeruzalémě. Miluje pěší putování, pobyt v přírodě a svobodu. Dříve než začal putovat se věnoval IT a tak své zkušenosti a dovednosti využívá i dnes. Začátkem roku 2019 spustil lemniskátí e-eshop, o který se pravidelně stará a neustále ho vylepšuje. Ale nebojí se přidat ruku k dílu i jinde, kde je z potřeba mužská síla. A tak občas někomu nařeže ... sešity, podá, donese. A na trzích je znám svými kreativními tanečními výstupy a neotřelými prodejními postupy. :-)

Krom práce u nás organizuje a provádí poutníky po trasách u nás i v zahraničí. Více u na www.pout.eu. A pokud chcete ještě více informací, tak si prohlédněte medailonek České televize - Cesty víry.

Richard Kamenský

Richard Kamenský

assistant in the workshop

Absolvent pedagogické fakulty Univerzity Konštantina filozofa v Nitře, obor psychologie a výtvarná výchova. 17 let pracoval jako učitel. Ve volných chvílích se věnuje psaní poezie, kreslení a čtení.

Annual reports