KOMPOST, SUDY, POT A ZÁZRAK...


.. těmito slovy se dá shrnout nedělní akce, kterou jsme dovedli znovuzrození zahrady k dokonalosti a do finálního vykrmení. Protože to hlavní, co se tu dělo, bylo nasycení vyprahlé a vyhládlé zeminy pěti kubíky kompostu. Kdo si k nám jezdí pro sešity, ví, že to není jen tak - do vnitrobloku domu se nedá zajet, chodníky jsou obložené auty, zaparkovat tu představuje velkou výzvu - a do této situace přijel náklaďák s hromadou kompostu, která voněla, dýchala teplem, ale taky nečinně spočinula na chodníku. Ota, David, Petr, Marek, Matyáš, Olda, Honza a Tomáš se o ni dokázali postarat a odvozit ji za cenu propocených trik tam, kam patřila. Martin nás vybavil technikou, bez níž bychom se nadřeli významně víc. Iva, Šárka, Natálka, Marianka, Evička, Andrejka, Jarmila, Janička, Irenka, Martinka a Alenka sázely a živily vyhládlou zahradu. Lukáš s Hranolkou rozšířili náš tým o mezinárodní účast a pomohli se vším, s čím bylo třeba. Péťa a Jaruška se staraly o proviant, Babu nasmažil hromadu řízků, Helenka a Andrejka uvařily skvělé polévky, Irenka a Evička napekly výtečné buchty, Ivča pizzy. Všeho byla hojnost, sluníčko svítilo, bylo teplo - i počasí se smilovalo. A všemu vládla Mirka, zahradní architektka z Brna, která zahradu vymyslela, navrhla a přivedla k životu a dokonalosti. Taky tu běhaly děti - Maruška, Míša a Otíček - a bylo to s nimi moc pěkný. A všechno po nás pak uklidila Helenka.

Zahrada je tedy připravená na zimní odpočinek, s potenciálem jarního rašení. Dokonce i dvorek se dočkal - zdobí ho tři osázené sudy, které natřeli Petr, Pavel a Alenka, barva zbyla i na starý "prašiak" (klepáč na koberce), o kterém náš Ríša píše v jednom ze svých haiku a který poslouží jako opora pro ostružiny. 

Děkujeme všem, zahrada v sobě nese otisky mnohých dalších, kteří pomáhali při předchozích pracích - a to je ten zázrak: to, že se dokážeme takhle sejít a v radosti tvořit nejen z papíru . A pokud jsem z nedělní party na někoho zapomněla, omlouvám se - bylo nás fakt hodně.

Velké poděkování patří Magistrátu hlavního města Prahy, od kterého jsme na znovuvybudování zahrady získali grant. 

Líbil se vám článek?